مشخصات جرثقیل سقفی
مشخصات جرثقیل سقفی
آوریل 20, 2020
سیم مفتول گالوانیزه
سیم مفتول گالوانیزه
می 4, 2020

جزئیات ساختمان اسکلت فلزی

جزئیات ساختمان اسکلت فلزی

جزئیات ساختمان اسکلت فلزی

اسکلت های فلزی یکی از انواع سازه هایی می باشند که مورد توجه بسیاری از اهالی ساخت و ساز و مهندسین ساختمانی قرار گرفته اند. معمولا سازه ها را در دو نوع فلزی یا بتنی می سازند و هر یک از این سازه ها دارای مزایا و معایبی می باشند که بسته به نوع ساختمان مورد نظر هر یک از این دو نوع سازه استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با جزئیات ساختمان اسکلت فلزی آشنا کنیم و به بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم.

جزئیات ساختمان اسکلت فلزی

اسکلت فلزی یکی از سازه هایی است که به علت سرعت ساخت بالا و استحکام زیادی که دارد مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است و افرادی که برای ساخت یک ساختمان عجله دارند معمولا از این نوع سازه استفاده می کنند. جزئیات ساختمان اسکلت فلزی به این صورت است که از فولاد، ستون و تیر تشکیل شده است و ستون ها به صورت عمودی و افقی در اسکلت قرار گرفته اند. در واقع اسکلت فلزی سازه ای است که در آن نیم رخ های یا ورق های فولادی با کمک اتصالاتی به یکدیگر وصل هستند و ساختار کلی اسکلت را تشکیل می دهند. برای اتصال قطعات به یکدیگر روش هایی مانند اتصالات پیچ و مهره ای، اتصالات جوشی و اتصالات پرچی وجود دارد. استفاده از اسکلت فلزی دارای مزایایی می باشد که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

مزایای اسکلت فلزی

شاید مهم ترین مزیتی که برای اسکلت فلزی وجود دارد سرعت بالای ساخت آن می باشد که مورد توجه افراد قرار گرفته است. اما علاوه بر سرعت بالا مزایای دیگری نیز برای این نوع سازه وجود دارد که آن را از سازه های بتنی متمایز می کند.

  • دوام و ماندگاری بالا یکی از مزایای مهم اسکلت فلزی به شمار می رود که باعث می شود ساختمان تا سالیان سال دچار خرابی و فرسودگی نگردد.
  • سازه های فلزی نسبت به آتش سوزی و حرارت های بالا بسیار مقاوم می باشند.
  • وزن اسکلت فلزی نسبت به سازه بتنی بسیار کمتر بوده و در نهایت سازه سبک تری را خواهیم داشت.
  • به علت ارزشمند بودن فولاد، با گذشت زمان و افزایش قیمت آهن بر ارزش ساختمان افزوده می شود.
  • سازه های فلزی در مقابل زلزله و طوفان های شدید بسیار مقاوم عمل کرده و دچار تخریب نمی شوند.
  • با استفاده از سازه های فلزی فضای مرده بسیار کمتر شده و سطح زیربنای بیشتری را خواهیم داشت.
  • در ساخت اسکلت های فلزی پرتی مصالح کمتری نسبت به اسکلت بتنی وجود دارد.
  • در سازه های فلزی قطعات فلزی کاملا یکنواخت و همگن می باشند.
  • امکان ساخت و اتصال قطعات در کارخانه وجود دارد که باعث بهبود کیفیت و افزایش سرعت ساخت می گردد.

مراحل ساخت اسکلت فلزی

برای ساخت اسکلت فلزی مراحل مختلفی باید طی شود تا سازه نهایی به دست آید. مراحل ساخت اسکلت فلزی شامل ساخت فونداسیون و پایه، ساختن ستون های فولادی، نصب کردن تیرهای فلزی، ساخت سیستم سقف، سیستم بادبند و نازک کاری می باشد. این مراحل با سرعت بالایی انجام می شوند و ساختمان اسکلت فلزی را می سازند.

همچنین بخوانید: سقف عرشه فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *