سازنده جرثقیل سقفی
سازنده جرثقیل سقفی
می 13, 2020
سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی
سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی
ژوئن 2, 2020

جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی

جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی

جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی یکی از انواع سقف هاست که به علت مزایایی مانند مقاومت بالا، سبک بودن و مقاوم بودن در برابر خوردگی از سقف های پراستفاده در بسیاری از کشورهای جهان محسوب می شود. در این نوع از سقف ها از ورق های فولادی به شکل ذوزنقه و برش گیر استفاده می شود و پس از آن آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این سقف انجام می گیرد. در این نوع از سقف  ها از جوش های گل میخ نیز استفاده می شود. این مقاله به جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی پرداخته است.

معرفی سقف عرشه فولادی

همانطور که در مقدمه گفته شد به سقف هایی که در آنها از برش گیرها و ورق های فولادی ذوزنقه ای استفاده می شود سقف های عرشه فولادی می گویند. نقش ورق گالوانیزه ذوزنقه ای، قالب بتن ریزی و همچنین نقش سازه ای می باشد. باید بر روی این ورق ها بتن ریزی و آرماتوربندی نیز اجرا شود. در این نوع سقف ها تیرهای فرعی نیز علاوه بر تیرهای اصلی وجود دارد. از ویژگی های مهمی که این نوع از سقف ها دارند وزن پایین آنها می باشد. همچنین در این گونه سقف ها می توان چندین طبقه را به صورت همزمان سقف زد.

جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی

برای این که قطعات مختلف فلزی را به یکدیگر متصل کرد از روش های مختلف جوشکاری باید استفاده نمود. روش های مختلفی برای جوش دادن وجود دارد که گل میخ یکی از روش های متداول می باشد. در سقف های عرشه فولادی برای متصل نمودن سقف عرشه یعنی ورق های گالوانیزه به بتن از جوشکاری گل میخ استفاده می شود. جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی دارای صرفه اقتصادی بسیار بالایی می باشد به همین دلیل اکثر افراد این روش جوش را نسبت به دیگر روش ها ترجیح می دهند. در واقع از گل میخ به عنوان یک برش گیر از نقاط مختلف عمل کرده و تخت نیروهای کششی و برشی قرار می گیرد.

چگونگی انجام جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی

برای اجرای جوشکاری گل میخ باید فرایندهای برقراری قوس و ضربه در جوش برقرار شود. برای این کار در ابتدا هر دو قطعه فولادی را به وسیله قوس الکتریکی گرم می کنند و گل میخ را به فلز پایه متصل می کنند. تمام فرایندهایی که در اجرای گل میخ صورت می گیرد کاملا کنترل شده می باشد. از مدت زمان قوس گرفته تا طول قوس و زمان اتصال دو قطعه با یکدیگر، همگی قابل تنظیم می باشند. در نهایت یک فرایند متالوژیکی بر روی گل میخ اجرا می شود که باعث استحکام بخشیدن به آن می گردد.

نکاتی در مورد گل میخ

نکته ای که در جوشکاری گل میخ باید به آن توجه داشت این است که سطحی که گل میخ به آن جوش داده می شود باید کاملا تمیز و بدون هیچ گونه رطوبت و زنگ زدگی یا عوامل خارجی دیگر باشد. همچنین یک حفاظ قوسی به عنوان محافظ جوشکاری وجود دارد که این حفاظ باید کاملا خشک و بدون هیچ گونه رطوبتی باشد.

گل میخ ها باید از یکدیگر و لبه بال تیر فاصله حداکثر ۲۵ میلی متری داشته باشند و همچنین لبه پایه گل میخ و لبه بال تیر باید حداقل فاصله ۳ میلی متری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *