جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی
جوشکاری گل میخ در عرشه فولادی
ژوئن 1, 2020
مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک
مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک
ژوئن 6, 2020

سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی

سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی

سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی

در سال های اخیر در پروژه های ساختمانی مختلف از سقف های عرشه فولادی استفاده می شود که یکی از انواع سقف های کامپوزیت می باشد. در این گونه از سقف ها از بتن و فولاد به صورت همزمان استفاده می شود و مقاومت سازه را بالا می برد. به سقف عرشه فولادی سقف metal deck نیز گفته می شود. در این مقاله به معرفی سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی پرداخته شده است.

معرفی سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی

یکی از انواع سقف های کامپوزیت، سقف عرشه فولادی می باشد که به علت سرعت بالایی که در اجرا دارد و همچنین هزینه پایین آن، طرفداران بسیاری دارد. در این نوع سقف ها از ورق های فولادی گالوانیزه که به شکل ذوزنقه هستند و برش گیرهایی که معمولا گل میخ می باشند استفاده می شود. علاوه بر آن از آرماتور و بتن نیز در سقف عرشه فولادی استفاده می شود.

مزایای سقف عرشه فولادی

سقف های عرشه فولادی دارای مزیت هایی می باشند که باعث استفاده گسترده از آنها نسبت به دیگر سقف ها شده است. مزیت اصلی این روش سرعت بالایی است که در اجرا دارد که باعث صرفه جویی در زمان می گردد. همچنین می توان به صورت همزمان چندین طبقه را سقف زد. این نوع سقف دارای استحکام بالایی می باشد و می تواند در مقابل نیروهای قوی خارجی مانند زلزله مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

سقف عرشه فولادی وزن پایینی دارد و باعث می شود تا سازه  دارای وزن کمتری نسبت به دیگر سقف ها داشته باشد. توانایی تحمل بارهای مختلف در این نوع سقف بسیار بالاست و در شرایط جوی مختلف می توان از آن استفاده کرد. علاوه بر مقاومت بالا در مقابل نیروهای مختلف و همچنین آتش سوزی و حرارت، ظاهر آن نیز بسیار زیبا و یکنواخت می باشد. به طور کلی در این نوع سقف هزینه های مصرفی بسیار کاهش می یابد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

اجزای مختلف سقف عرشه فولادی

همانطور که  گفته شد برای اجرای سقف عرشه فولادی اجزای مختلفی مانند ورق های فولادی، برشگیر، آرماتور و بتن می باشد. ضخامتی که ورق های فولادی گالوانیزه ذوزنقه ای دارند از ۰٫۸ تا ۱٫۲ میلی متر می باشد. این ورق های فولادی دارای برجستگی و فرورفتگی هایی در ساختار خود می باشند که باعث اتصال بتن و فولاد می گردد.

برای اتصال بتن به فولاد از برشگیرها استفاده می کنند. برای این کار گل میخ بهترین روش اتصال می باشد که دارای قطر ۲۰ میلی متر می باشد.

از آرماتورها نیز جهت بارهای متمرکز، آرماتورهای حرارتی و مقاومت در مقابل لنگرهای مثبت و منفی استفاده می شود. بتن های مختلفی از قبیل بتن معمولی و یا بتن سبک می توان در سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی استفاده کرد. همچنین از بتن های الیافی یا پلیمری نیز می توان در این سقف ها استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *