سیم مفتول گالوانیزه
سیم مفتول گالوانیزه
می 4, 2020
سازنده جرثقیل سقفی
سازنده جرثقیل سقفی
می 13, 2020

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

همان طور که در سال های اخیر تکنولوژی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، صنایع لوازم خانگی و … پیشرفت داشته است، در صنعت ساختمان نیز شاهد پیشرفت های بسیاری بوده ایم. استفاده از متریال هایی که بتوانند باعث مصرف بهینه انرژی و مواد شود و همچنین سرعت ساخت را بالا ببرند از اهدافی است که در صنعت ساخت و ساز دنبال می شود. یکی از مواردی که در سال های اخیر در ساخت ساختمان های مختلف شاهد آن بوده ایم سقف کامپوزیت عرشه فولادی می باشد که علاوه بر وزن سبکی که دارد، سرعت ساخت زیادی نیز دارد و سازه در مدت زمان کوتاه تری آماده می گردد. در ادامه با این نوع سقف عرشه فولادی و ویژگی هایی که دارد بیشتر آشنا خواهید شد.

سقف کامپوزیت عرشه فولادی چیست؟

به این نوع از سقف ها Metal Deck  نیز گفته می شود و بسیاری از مهندسین و طراحان ساختمانی پیشنهاد می کنند تا افراد از این نوع سقف در ساختمان های خود استفاده نمایند. برای اجرای این نوع سقف از ورق های گالوانیزه ای به شکل ذوزنقه استفاده می کنند. این ورق های آجدار بوده و بایستی بدون وجود میلگرد انجام گیرند. همچنین در اجرای این نوع سقف ها قالب بندی باید حذف گردد.

سقف کامپوزیت عرشه فولادی دارای سرعت بالایی در ساخت می باشد و حدود ۱۲ برابر سریع تر از انواع دیگر سقف ها مانند سقف بتنی پیش می رود. همچنین وزن بسیار سبکی که این نوع از سقف نسبت به دیگر سازه ها دارد از مزایای آن محسوب می شود.

آشنایی با اجزای سقف کامپوزیت عرشه فولادی

برای اجرای این نوع سقف از ۵ نوع مصالح و اجزای مختلف استفاده می شود که عبارتند از: عرشه فولادی، برش گیر، فلاشینگ، آرماتور و بتن. هر یک از این اجزا نقشی را در اجرای سقف ایفا می کنند و وجود هر یک برای اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی الزامی می باشد.

عرشه فولادی با ورق های ذوزنقه ای نقش قالب بندی سقف را ایفا کرده و باعث تحمل بار بتن خیس و همچنین بارهای حین ساخت می گردند. برش گیر ها نیز به دو شکل جوشی و پرسی قابل اجرا در این نوع از سقف ها می باشند. فلاشینگ ها نیز ورق هایی گالوانیزه می باشند که در اطراف سقف نصب می کنند و از خارج شدن بتن از اطراف جلوگیری می کنند. برای جلوگیری از ترک خوردگی سقف نیز از آرماتور استفاده می کنند و در نهایت بتن را برای مسطح کردن سقف بر روی سقف عرشه فولادی می ریزند.

خصوصیات سقف کامپوزیت عرشه فولادی

یکی از ویژگی هایی که این نوع از سقف ها دارند این است که نیازی به مرحله قالب گیری نمی باشد و این مسئله باعث شده است تا سرعت ساخت بسیار بالا رود که مزیتی بزرگ در ساخت ساختمان به حساب می آید.

در این گونه سقف ها می توان چندین طبقه را به صورت همزمان سقف زد و بتن ریزی را انجام داد که این، خود در بالا رفتن سرعت ساخت تاثیر زیادی دارد.

از دیگر مزایا و ویژگی های این نوع از سقف ها این است که پس از سقف زدن، سطحی کاملا صاف و یکپارچه خواهیم داشت و بلافاصله می توان نازک کاری را انجام داد.

همچنین بخوانید:

سقف عرشه فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *