قیمت ورق فلزی سقف عرشه فولادی
قیمت ورق فلزی سقف عرشه فولادی
آوریل 18, 2020
جزئیات ساختمان اسکلت فلزی
جزئیات ساختمان اسکلت فلزی
آوریل 22, 2020

مشخصات جرثقیل سقفی

مشخصات جرثقیل سقفی

مشخصات جرثقیل سقفی

جهت حمل بار در انواع کارگاه ها و صنایع مختلف نیاز به وسیله ای می باشد که بتواند بارهای با وزن های بالا را جا به جا کرده و باعث تسریع در کار گردد. جرثقیل یکی از وسایل حمل بار معروف می باشد که صنایع مختلف از آن جه جا به جایی بارهای خود استفاده می کنند. اما نوعی از جرثقیل به نام جرثقیل سقفی نیز وجود دارد که فضای کمتری را اشغال می کند و برای سالن ها و سوله هایی که فضای کوچکتر دارند مناسب می باشد. در این مقاله به مشخصات جرثقیل سقفی به طور کامل پرداخته شده است.

جرثقیل سقفی چیست؟

در قسمت خط تولید کارخانه های مختلف و همچنین انبارها نیاز به جرثقیل برای جا به جایی و حمل بارهای مختلف اساس می شود. سالن ها و سوله هایی وجود دارند که فضای کوچکی دارند و به علت سقف کوتاهی که دارند امکان استفاده از جرثقیل های معمولی و زمینی وجود ندارد. در این نوع از سالن ها برای حمل بارها از جرثقیل های سقفی استفاده می کنند که قابلیت انتقال بار را به صورت افقی و عمودی دارد.

مشخصات جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی را در مکان هایی که مسقف هسند استفاده می کنند و برای این کار توسط عملیات خاصی جرثقیل را بر روی سقف نصب می نمایند. از مشخصات جرثقیل‌سقفی این است که دارای قدرت بالایی می باشند و می توانند وسایل و بارهای با وزن بالا را جا به جا کنند. از دیگر مشخصات جرثقیل‌سقفی می توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد که هزینه پایینی برای نصب و راه اندازی آنها مورد نیاز می باشد و از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشند.

انواع جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی را در دو دسته تک پل و دو پل قرار می  دهند. جرثقیل های دوپل را در مکان هایی که ارتفاع بیشتری دارند و دهانه و ظرفیت بالاتری دارند مورد استفاده قرار می دهند. در سالن های با دهانه بزرگتر از ۲۵ متر از این نوع از جرثقیل ها استفاده می شود و جهت جا به جاییی بارهایی که دارای طول و عرض و ابعاد بزرگتری می باشند جرثقیل دوپل مورد استفاده قرار می گیرد.

جرثقیل های سقفی تک پل قابلیت جا به جایی بارهای با حداکثر وزن ۲۰ تن را دارند و در سالن هایی که دهانه کوچکتری را دارند نصب می گردند.

اجزای مختلف جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی دارای اجزای مختلفی می باشند که عبارتند از: راهبر طولی، کالسکه حرکت عرضی، قلاب و وینچ جرثقیل سقفی.

راهبر طولی خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است که با توجه به ظرفیت و دهانه جرثقیل طراحی شده اند و برای حرکت اجسام در جهت طولی کاربرد دارد. کالسکه حرکت عرضی برای حرکت اجسام در عرض طراحی شده است و ابعاد و توان آن بستگی به ارتفاع و ظرفیت وینچ بالابر دارد.

وینچ ها یا بالابرها قطعاتی هستند که در دو دسته زنجیری و بکسلی قرار می گیرند و زمانی که ظرفیت های پایین مد نظر باشد از وینچ زنجیری به علت وزن و حجم کمی که دارند استفاده می شود. اما در مواردی که وزن بالا باشد از وینچ های بکسلی در جرثقیل استفاده می گردد.

قلاب نیز وظیفه بلند کردن بار را بر عهده دارد و نقش مهمی را در سرعت بخشیدن به عملیات حمل و نقل ایفا می کند.

همچنین بخوانید: سقف عرشه فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *