سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی
سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی
ژوئن 2, 2020
نصب سقف عرشه فولادی
نصب سقف عرشه فولادی
ژوئن 9, 2020

مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک

مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک

مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک

مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک – مهندسین و معماران ساختمانی دو نوع از سقف ها از قبیل سقف تیرچه و بلوک و سقف عرشه فولادی را بسیار مورد استفاده قرار می دهند و عقیده دارند که این سقف ها دارای مزایای بیشتری نسبت به سایر سقف ها می باشند.

در سقف تیرچه و بلوک از بلوک های سیمانی و یا سفالی و تیرچه استفاده می کنند. بتن موجود در این سقف ها باعث مقاومت و استحکام ساختمان می گردد و سقف های عرشه فولادی نیز یکی دیگر از انواع سقف ها بوده که در آنها از فولاد و بتن استفاده می گردد و مقاومت بالایی را در سقف ایجاد می کند.

در این مقاله به مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک پرداخته شده است.

معرفی سقف تیرچه و بلوک

یکی از انواع سقف هایی که در کشور ما بسیار استفاده می شود و طرفداران زیادی دارد سقف تیرچه و بلوک می باشد که در آن از تیرچه و بلوک های سفالی و سیمانی استفاده می شود.

این نوع هزینه بالایی را در پی نداشته و به علت این که در ساختمان سازی، سقف زدن از مراحل پر هزینه می باشد، سقف تیرچه بلوک از انواع سقف هایی است که گزینه مناسبی برای صرفه جویی در هزینه ها می باشد. در این نوع از سقف ها از بلوک های توخالی استفاده می شود که باعث می گردد تا در مصرف بتن صرفه جویی گردد و هزینه ها کاهش پیدا کند.

معرفی سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی از انواع دیگر سقف ها می باشد که مانند سقف تیرچه بلوک استقبال بالایی از آن شده است. در سقف عرشه فولادی از ورق های فولادی ذوزنقه ای شکل استفاده می شود.

همچنین بتن از عناصر اصلی دیگر این نوع از سقف ها به شمار می رود. در این نوع سقف از برش گیرها برای اتصال بتن به ورق فولادی استفاده می شود که گل میخ یکی از برش گیرهای مورد استفاده در سقف های عرشه فولادی می باشد.
این نوع سقف سرعت بالایی در اجرا دارد و دارای وزن سبک تری نسبت به سقف های دیگر می باشد از این رو مورد توجه بسیاری از افراد در ساخت ساختمان ها قرار گرفته است.

مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک

در مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک باید به ویژگی های هر یک از سقف ها پرداخت.

سقف تیرچه و بلوک دارای میزان لرزش کمی می باشد و در صورت استفاده از فوم سقفی در این نوع از سقف ها، عایق حرارت و صوت خوبی به شمار می روند.

علاوه بر آن سقف تیرچه و بلوک در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. اما از معایب آن نسبت به سقف عرشه فولادی می توان به کندتر بودن سرعت اجرای آن اشاره کرد.

همچنین صلبیت این نوع سقف به اندازه سقف عرشه فولادی نمی باشد.
سقف عرشه فولادی نسبت به تیرچه و بلوک بسیار سبک تر می باشد و وزن کلی ساختمان را پایین می آورد.

همچنین در این نوع سقف امکان بروز خطاهای انسانی کمتر بوده و همچنین سرعت اجرا بالاتر می باشد.

یکی از مزایایی که سقف های عرشه فولادی دارند این است که در آنها نیازی به شمع گذاری و زیرسازی نمی باشد و این باعث سرعت بخشیدن در اجرای سقف می گردد.
برای ساخت ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند استفاده از سقف های عرشه فولادی گزینه مناسب تری می باشند.

همچنین بخوانید:

سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *