مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک
مقایسه سقف عرشه فولادی با تیرچه بلوک
ژوئن 6, 2020

نصب سقف عرشه فولادی

نصب سقف عرشه فولادی

نصب سقف عرشه فولادی

نصب سقف عرشه فولادی – سقف های کامپوزیت از انواع سقف هایی می باشند که در آنها از دو عنصر فولاد و بتن به طور همزمان استفاده می شود. سقف های کامپوزیت را در انواع مختلفی اجرا می کنند که یکی از آنها سقف عرشه فولادی می باشد.

ورق های فولادی ذوزنقه ای و برشگیرها از عناصری هستند که در نصب سقف عرشه فولادی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از سقف ها دارای مزایایی از جمله سرعت بالا در اجرا و همچنین وزن سبک می باشند که باعث شده است تا مهندسین ساختمانی از این نوع سقف استقبال فراوانی نمایند.

در این مقاله به نحوه اجرا و نصب سقف عرشه فولادی پرداخته شده است.

سقف عرشه فولادی چیست؟

Metal deck نام دیگر سقف عرشه فولادی می باشد که در آن ورق های فولادی ذوزنقه ای شکل را به بتن متصل می کنند. برای اتصال این ورق های فولادی به بتن از برشگیرهایی مانند گل میخ استفاده می شود. علاوه بر فولاد، بتن و برشگیر، آرماتور نیز از دیگر اجزای سازنده این نوع سقف می باشد. در ادامه به معرفی این اجزا به طور مختصر پرداخته شده است.

معرفی اجزای مختلف سقف عرشه فولادی

برای نصب سقف عرشه فولادی اجزای باید مورد استفاده قرار گیرد که یکی از آنها ورق های فولادی ذوزنقه ای می باشند. این ورق های فولادی باید از جنس گالوانیزه باشند و ضخامتی که برای آنها در این نوع از سقف ها وجود دارد از ۰٫۸ تا ۱٫۲ میلیمتر می باشد.

این ورق ها دارای برآمدگی ها و فرورفتگی هایی در ساختار خود می باشند که باعث می شود تا بتنی که در آن ریخته می شود درگیری لازم را با فولاد ایجاد نماید.
استفاده از برشگیرها مانند گل میخ از نکات مثبت سقف عرشه فولادی محسوب می شود و ارتفاع آنها با توجه به نوع ورق فولادی مورد استفاده متغیر می باشد. آرماتورها در مقابل لنگرهای منفی و مثبت مقاومت ایجاد کرده و در مواردی مانند آرماتورهای حرارتی و بارهای متمرکز کاربرد دارند.

نصب سقف عرشه فولادی

برای نصب سقف عرشه فولادی باید مراحلی را طی نمود تا سقف با کیفیت و مقاوم اجرا گردد. برای این کار پس از تولید ورق های فولادی گالوانیزه توسط فرایند نورد سرد و انتقال آنها به محل اجرای سقف باید به نصب آنها پرداخت.

عرض تکیه گاه هایی که ورق های فولادی قرار است در آنجا قرار گیرند باید حداقل با عمق عرشه برابر باشد. با قرار دادن عرشه بر روی تکیه گاه ها تنظیم دقیق صورت می گیرد. با استفاده از میخ و بست ورق های فولادی را در جای دقیق خود تثبیت می کنند.
برای اتصال ورق های فولادی از گل میخ استفاده کرده و آن را به وسیله قوس الکتریکی به ستون ها جوش می دهند. پس از آن در نصب سقف عرشه فولادی از میلگردها و آرماتورها استفاده کرده و در مرحله آخر بتن را در عرشه فولادی که همان قالب می باشد ریخته و سطح آن را یکنواخت می کنند.

مزایای سقف عرشه فولادی چیست؟

در این نوع سقف از بتن کمتری استفاده می شود و از این رو صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت.

سرعت اجرا در این سقف ها بسیار بالا بوده و می توان به صورت همزمان چند سقف را در ساختمان های چند طبقه اجرا نمود.

به علت سبک بودن این نوع سقف، ساختمان هایی که سقف عرشه ولادی به کار برده اند دارای وزن کلی کمتری خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *