سقف عزشه فولادی

سقف عزشه فولادی

فلاشینگ

ورقهای موجدار از حدود سال 1784 در ساختمانها استفاده شده و یکی از قدیمیترین محصولات فولاد سرد نورد شده می باشد.در حال حاضر انواع ورقهای موجدار با پوششهای متفاوتی تولید می شوند. هزینه سقف عرشه فولادی نسبت به سایر اقتصادی میباشد . استانداردهای متعدد ورقهای موجدارعموما برای ساختمان ها و سایر استفاده ها در دسترس می باشد.این ورقها بطور فراوانی در ساخت سقف و دیوارهای جانبی ساختمانها استفاده میشود .

هزینه سقف عرشه فولادی نسبت به سایر سقف ها اقتصادی است  این ورقها قوی، سبک و با قابلیت نصب آسان می باشند.در بسیاری از حالات آنها بعنوان دیافراگم برشی جایگزین مهاربندی های مرسوم میشوند .اینکار باعث پایداری کل سازه و اعضای منفرد نظیر تیرها و ستونها شوند.همچنین می توان از آنها جهت مهار جانبی خاک در گودبرداریها استفاده نمود.در سالهای اخیر ورقهای موجدار در سیستم های کفسازی در

ساختمانها و عرشه پلها استفاده شده است.هزینه سقف عرشه فولادی بسیار مناسب تر نسبت به سایرین میباشد .

سیستم سقف عرشه فولادی که ازآن با نام متال دک (Metal deck) نیزیاد می شود یکی از اقتصادی ترین روش های ساخت سقف برای ساختمانها شناخته شده است. هزینه سقف عرشه فولادی در مقایسه با سقف های مرسوم در اسکلت های فولادی ساختمانها از وزن کمتری برخوردار بوده. با ساختمانهای ساخته شده از فولاد سرد یا گرم نورد شده نیز همخوانی دارد.این سیستم سقف کامپوزیت در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد ارزیابی قرار گرفته .

کاربرد عرشه فولادی در حیطه الزامات ارائه شده مجازشناخته شده است که ضوابط مربوطه در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان آمده است . سیستم سقف عرشه فولادی از مقاطع مختلط دال بتن مسلح بر روی ورق های ذوزنقه ای که به تیرها و شاهتیرهای فولادی متصل میشوند تشکیل شده است.عملکرد مختلط دال بتنی مسلح فوقانی و ورق فولادی ذوزنقه ای تحتانی نقش بسزایی در تامین صلبیت سقف و رفتار مطلوب برشی عرشه فولادی خواهد داشت. در واقع عرشه فولادی در این سقفها دارای چهار عملکرد می باشد:

1 – بعنوان قالب ثابت بتن عمل میکند
2-  سکوی کاری برای رفت و آمدهای مختلف فراهم می نماید
3- دال مسلحی در لنگرهای مثبت فراهم می آورد
4- تامین کننده مهار برای قاب فولادی توسط عملکرد دیافراگمی می باشد.

فلاشینگ ها قبل از بتن ریزی می بایست ریسمانی بسته و مهارگردند که بعد از بتن ریزی نیاز به تخریب بتن نباشد و نمایی کاملا شکیل و ریسمانی ایجاد کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *