جزئیات ساختمان اسکلت فلزی
جزئیات ساختمان اسکلت فلزی
آوریل 22, 2020
سقف کامپوزیت عرشه فولادی
سقف کامپوزیت عرشه فولادی
می 9, 2020

سیم مفتول گالوانیزه

سیم مفتول گالوانیزه

سیم مفتول گالوانیزه

سیم مفتول به سیم های تک رشته ای گفته می شود که از انعطاف بالایی برخوردارند و از جنس فلزهای هادی مانند مس ساخته شده اند. به سیم مفتول سیم خشک یا سیم نصب ثابت نیز گفته می شود و کاربردهای متنوعی برای آن وجود دارد. سیم مفتول را در انواع مختلفی تولید می کنند که هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشد و در شرایط مختلف می توان از آنها استفاده کرد. یکی از انواع سیم مفتول ها، سیم مفتول گالوانیزه است که دارای خاصیت ضد زنگ و ضد خوردگی می باشد سیم‌مفتول‌گالوانیزه است که در ادامه به طور کامل به این سیم مفتول پرداخته شده است.

معرفی سیم مفتول

سیم مفتول ها سیم هایی از فلزهای هادی می باشند که دارای روکشی از جنس پلیمر PVC می باشند . مقاومت بالای سیم مفتول و همچنین انعطاف آن باعث شده است تا از آنها در صنعت استفاده های بسیاری شود. سیم مفتول را در جنس های مختلفی مانند مس و آلومینیوم می سازند که هر یک دارای ویژگی ها و قیمت های متفاوتی می باشند. نوعی از سیم مفتول ها به نام سیم‌مفتول‌گالوانیزه نیز وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

سیم مفتول گالوانیزه

Galvanized wire یا سیم گالوانیزه نوعی از سیم های مفتولی می باشد که در آن مفتول سیاه را توسط فرایند گالوانیزه کردن، به مفتولی ضد زنگ تبدیل کرده اند.  گالوانیزه کردن باعث می شود تا سیم مفتول در برابر شرایط محیطی مختلف مقاومت بالایی داشته باشد و ضد زنگ و ضد خوردگی باشد. این نوع از سیم مفتول ها را در شرایط محیطی با رطوبت بالا استفاده می کنند که از زنگ زدن و آسیب دیدن سیم مفتول جلوگیری شود.

اما برای گالوانیزه کردن سیم مفتول می توان دو روش مختلف را مورد استفاده قرار داد که عبارتند از: فرایند گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد که در ادامه به معرفی این روش ها پرداخته شده است.

فرایند گالوانیزاسیون گرم

برای تولید سیم مفتول های گالوانیزه توسط گالوانیزاسیون گرم باید در ابتدا مفتول سیاه را حرارت داده و روکش دهی نمایند. این کار باعث می شود تا مفتول خاصیت انعطاف پذیری را به دست آورد. پس از آن سیم مفتول را وارد یک وان مذاب که سرشار از فلز روی است غوطه ور می کنند. گالوانیزاسیون سبب می شود تا لایه ای از فلز روی بر سطح فلز قرار گرفته و به علت خاصیت الکتروشیمیایی که فلز روی دارد باعث شود تا در حضور اکسیژن هوا زودتر با آن واکنش داده و فولاد دچار آسیب و خوردگی نگردد.

فرایند گالوانیزاسیون سرد

در این روش در ابتدا به وسیله جریان الکتریکی سطح مفتول سیاه را تمیز و اکسید کاری می کنند. پس از آن لایه ای از گالوانیزه سرد را به وسیله الکترولیز بر روی سطح سیم قرار می دهند که ضخامت کمتری نسبت به لایه ایجاد شده توسط گالوانیزاسیون گرم دارد. این کار نیز باعث افزایش مقاومت سیم در مقابل خوردگی و زنگ زدن می گردد.

کاربرد سیم مفتول گالوانیزه

از این نوع سیم مفتول ها در سیم های خاردار، توری های مرغی، توری های حصاری، گابیون و محصولات بافتی مختلف استفاده می شود. سیم مفتولی که توسط گالوانیزاسیون سرد تولید شده را در دو شکل شاخه و کلاف تولید کرده و به بازار عرضه می کنند.

همچنین بخوانید: سقف عرشه فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *